Šaty robia človeka

Autor: Zuzana Dubecká | 8.5.2016 o 18:11 | (upravené 8.5.2016 o 21:46) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  700x

Jedno príslovie hovorí, že šaty robia človeka. Ako si to však vysvetliť v prípade detí, ktorým rodičia ešte stále menia plienky, no pri pohľade na nich si pripadám, že sa pozerám napr. na zmenšeninu 25ročného metrosexuála...??

Stalo sa to pred 16 rokmi. Neuveriteľné, ako ten čas letí. Mnohí z nás vtedy celí napätí odratávali posledné sekundy - 5, 4, 3, 2, 1 ... Buuuuum, všade naokolo - tak ako vždy 1.1. teesne po polnoci - strieľali ohňostroje a celý svet vítal rok 2000! Nové storočie, dokonca milénium! Naši predkovia spred 40-50 rokov si budúcnosť predstavovali v prevažnej miere roboticky, o čom svedčia aj mnohé vtedajšie relácie zamerané do budúcnosti, a teda na nás :) Veľa archívnych záberov nám príde smiešnych, obsahy niektorých sa viac či menej naplnili. Áno, vo viacerých oblastiach života sa urobili veľké pokroky, najmarkantnejšie to vidno v technike, elektronike, automobilovom priemysle, v medicíne a myslím si, že mi mnohí/-é dáte za pravdu, že to neobišlo ani módu. Popri všetkom tom napredovaní sa vezie aj samotný človek. Spokojný s tým, že aj tou svojou prácou, schopnosťami a vedomoťami prispieva k lepšiemu životu pre seba i ostatných. Ale povedzme si narovinu, že častokrát sa nejdeme zodrať od toľkej roboty a o 100%-nom výkone sa nedá hovoriť. Ale za zarobené peniaze si doprajeme relax a ten má veľa podôb. Jednou z nich je nepochybne - a hlavne v prípade nás, žien - nakupovanie, keďže sa chceme páčiť svojim polovičkám. A tie, ktoré máme potomkov po hranicu pubertálneho veku, určite neobídeme ani výklady s detským oblečením. Niekedy nás stačí len tak sa prejsť po uličkách obchodu a sýtiť sa pohľadom, inokedy neodoláme a to či ono skrátka musíme pre svoju fešandu alebo fešáka kúpiť. A celkový dojem dotvára samozrejme aj vizáž, teda predovšetkým účesy bez rozdielu pohlavia. Tu niekde sa podľa mňa však predstavy nás, mamičiek, o funkčnosti, praktickosti a dizajne oblečenia a výsledného vzhľadu rozchádzajú.

V poslednej dobe sledujem hlavne na sociálnych sieťach rôzne videá a fotky, na ktorých možno obdivovať rýchle ruky skúseného kaderníka tvoriace zaujímavý strih či účes za pomoci minima sponiek či gumičiek, zato však s kilami gélu a laku na vlasy :) Musím uznať, že v mnohých prípadoch ide doslova o umelecké dielo hodné víťazstva na nejakej kaderníckej súťaži. Keď však zrazu zbadám na zábere nejakého 5-6ročného chlapca, ako mu tam ten ujo kaderník behá po hlave so strojčekom, vzápätí zasa drží nožnice a hrebeň a už strihá tu i tam, nestačím sa čudovať. Zrazu vidím pred sebou napr. Hamšíka, Ronalda, Beckhama či Biebera alebo iného trendsettera v malom....pripomínam, že stále sme v zábere hlava-krk... Na záver - aby bolo dielo úplné - ešte tento krátky 3minútový fashion-záznam ponúkne aspoň tri outfity pre malého pána: prvý na oslavu kamarátových 7.narodenín, druhý na začiatok školského roka a tretí na voľný čas...Po prehliadke týchto kombinácií sa však nič nezmenilo...stále vidím zmenšeniny podobné slávnym futbalistom či spevákom...Ani na jednom kúsku odevu náznak, že ide o DETSKÉ oblečenie...Detská móda má aj preto prívlastok DETSKÁ, pretože tá či oná časť oblečenia - bez ohľadu na to, či je to značkové alebo nie - obsahuje detský motív typický pre dané pohlavie. Ja sama sa snažím svojim deťom prispôsobiť oblečenie ich veku, pričom sú to drobci do 3 rokov. Na druhej strane zasa neinklinujem k tomu, že svoju dcérku od hlavy po päty zaodejem do "Hello Kitty" vrátane spodnej bielizne. No priznám sa, že mne osobne pripadá už smiešne, keď dieťa, ktoré práve začalo samo chodiť, trieli za svojím zatiaľ najlepším kamarátom cumľom v mini-saku... 

Píšuc tieto riadky si zároveň predstavujem skupinu ľudí, ktorí majú svoj niekedy neidentifikovateľný štýl obliekania, no v očiach svojho okolia je to už nevkusné a neprimerané ich veku...Prečo si to robíme? Za pomoci šatstva z detí robíme dospelých a niektorí dospelí bez štipky sebakritiky nehľadiac na svoj vek vyjdú na ulicu oblečení a súčasne aj tváriaci sa ako 25roční švárni šuhaji a devy súci na ženbu či vydaj... Deťom síce nezáleží na tom, čo majú oblečené, hlavná vec, že je zábava a sranda, no pre maminy, ktoré chcú mať svoje ratolesti ako z obálky módneho časopisu to už také vtipné nie je, pokiaľ je na kolene čo len omrvinka. Ale podobne ako my nejdeme trebárs kydať hnoj v nóbl šatách a lodičkách či oblekoch, ale máme nejaké to pracovné oblečenie, tak aj deti nech majú možnosť byť deťmi so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj s blatom, vyliatym džúsom či odretými kolenami, pričom nám následne nebude ľúto, že musíme vyhodiť dvoje potrhaných teplákov a znova oprať už aj tak nevyprateľné škvrny z čučoriedok či mrkvy, ktoré taaak veľmi chutili počas obeda pred týždňom aj dnes :) V obchodoch či sekáčoch náhradné diely predsa stále nájdeme ;) ...a aj tak skončia rovnako, tak načo si ničiť nervy? Tešme sa spolu s deťmi, pretože radosť sa nikde kúpiť nedá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?